| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Engine Kits / Parts |
| Head Style | Special - Hex Head |
| Thread Pitch | 1.50mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 17.00mm |
| Thread Length | 10.00mm |
| Head Height | 8.50mm |
| Socket Size | 17.00mm |
| Product Weight | 18.67g |
| Head Diameter | 20.00mm |
| Length | 11.00mm |
Pro-Bolt Titanium Honda CBR1000RR 2008+ Oil Pressure Switch Mount Bush
High-quality Titanium bush designed specifically for mounting the oil pressure switch on the Honda CBR1000RR (2008+). Used by WSB Team Pata Honda / Ten Kate Racing, this component offers superior strength, corrosion resistance, and precise alignment for high-performance race applications.
Key Features:
Pro-Bolt Titanium Honda CBR1000RR 2008+ Oil Pressure Switch Mount Bush
High-quality Titanium bush designed specifically for mounting the oil pressure switch on the Honda CBR1000RR (2008+). Used by WSB Team Pata Honda / Ten Kate Racing, this component offers superior strength, corrosion resistance, and precise alignment for high-performance race applications.
Key Features: