| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Head Style | Special - Allen Key |
| Thread Pitch | 1.00mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Type | Bolt |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 7.00mm |
| Thread Length | 11.00mm |
| Head Height | 4.00mm |
| Allen Key Size | 6.00mm |
| Height | 4.00mm |
| Product Weight | 17.47g |
| Flange/Outside Diameter | 25.00mm |
| Length | 18.00mm |
Pro-Bolt Stainless Steel Top Cam Cover Bolt
Also known as rocker cover or valve cover bolts, these make a fantastic showpiece for un-faired bikes. Even on faired models, they provide a smart upgrade to replace dull or rusty originals.
Manufactured in high-grade Stainless Steel as a replica of the Suzuki original bolts, each is precision-machined with rolled threads for a smoother, stronger finish. Polished to a mirror finish and highly resistant to corrosion, they perfectly complement our engine kits.
Sold individually. Side cover bolts are also available for Bandit models and are listed in the model-specific sections where fitment has been established.
Key Features:
Pro-Bolt Stainless Steel Top Cam Cover Bolt
Also known as rocker cover or valve cover bolts, these make a fantastic showpiece for un-faired bikes. Even on faired models, they provide a smart upgrade to replace dull or rusty originals.
Manufactured in high-grade Stainless Steel as a replica of the Suzuki original bolts, each is precision-machined with rolled threads for a smoother, stronger finish. Polished to a mirror finish and highly resistant to corrosion, they perfectly complement our engine kits.
Sold individually. Side cover bolts are also available for Bandit models and are listed in the model-specific sections where fitment has been established.
Key Features: