| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Engine Kits / Parts |
| Head Style | Special - Allen Key |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Pack Quantity | 4 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 14.00mm |
| Thread Length | 13.00mm |
| Head Height | 3.00mm |
| Head Diameter | 21.00mm |
| Allen Key Size | 6.00mm |
| Product Weight | 85.13g |
| Length | 13.00mm |
Pro-Bolt Stainless Steel Suzuki Side Rocker Cover Bolts – Pack x4
A direct replacement for the original Suzuki side rocker cover bolt, precision-machined in high-grade Stainless Steel for strength and durability. With rolled threads for a smoother, stronger fit and a polished mirror finish, this bolt is highly resistant to corrosion while providing a clean, professional look.
Perfect for upgrading tired, rusty originals and designed to complement our full engine bolt kits.
Top cam cover bolts are also available.
Key Features:
Pro-Bolt Stainless Steel Suzuki Side Rocker Cover Bolts – Pack x4
A direct replacement for the original Suzuki side rocker cover bolt, precision-machined in high-grade Stainless Steel for strength and durability. With rolled threads for a smoother, stronger fit and a polished mirror finish, this bolt is highly resistant to corrosion while providing a clean, professional look.
Perfect for upgrading tired, rusty originals and designed to complement our full engine bolt kits.
Top cam cover bolts are also available.
Key Features: