| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Thread Pitch | 1.00mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Product Type | Yoke / Bars |
| Thread Diameter | 25.00mm |
| Socket Size | 36.00mm |
| Height | 14.00mm |
| Product Weight | 21.82g |
| Flange/Outside Diameter | 40.00mm |
Pro-Bolt Aluminium Flanged Top Yoke Nut
Our high-grade Aluminium Flanged Top Yoke Nut is a lightweight solution for your top yoke, offering a premium finish, strength, and corrosion resistance. Ideal for riders seeking performance improvements with reduced weight.
Key Features:
Pro-Bolt Aluminium Flanged Top Yoke Nut
Our high-grade Aluminium Flanged Top Yoke Nut is a lightweight solution for your top yoke, offering a premium finish, strength, and corrosion resistance. Ideal for riders seeking performance improvements with reduced weight.
Key Features: